Jaké známe typy výbojek a kde se s nimi můžeme setkat

Metalhalogenidové

Na vývojové řadě nejmladší zdroje světla tohoto typu. Jejich velkou předností je přijatelná barva bílého světla, která se přibližuje dennímu slunečnímu svitu. Zároveň jde o velmi výkonné osvětlení a těchto dvou vlastností se využívá ve velmi širokém spektru činností a míst.
Můžete se s nimi setkat takříkajíc denně, zvláště ve městech, kde se instalují na fotbalových, hokejových a atletických stadionech, v plaveckých bazénech, v nákupních centrech, na frekventovaných dopravních uzlech, na vlakových nádražích a na většině pracovišť dělnických profesí typu výrobních a montážních hal. Chladný odstín umělého světla metalhalogenidových výbojek podporuje aktivitu a pro práci, sport a cestování je ideální. Lze je také velmi dobře stmívat.

světla

Sodíkové

Uvnitř skleněné baňky převažuje sodík, který vytváří velmi příjemný teplý oranžový nádech. Ten je ideální pro osazování lamp pouličního osvětlení v obytných zónách. Má nesporný pozitivní vliv na zdravý spánek, při této teplotě chromatičnosti (cca 3000 K) se totiž výrazně nesníží tvorba melatoninu a nenaruší se tím pádem přirozený denní rytmus. Bylo prokázáno, že chladné barvy veřejného osvětlení naopak způsobují problémy s nespavostí, s usínáním, zkracují čas potřebný k regeneraci a mohou vyústit až ve vážné zdravotní problémy.
Tyto zdroje jsou stále nejvýkonnější osvětlovací technikou a spolu s velmi dlouhou životností až 25 tisíc hodin a poměrně nízkou cenou a nízkými náklady na údržbu zaujímají dominantní postavení v osvětlování exteriérů, zejména v ulicích a podél silničních tahů.

osvětlení

Rtuťové

Kvůli obsahu jedovaté rtuti se jejich význam poněkud ztrácí, ovšem někteří výrobci opět uvedli na trh inovované modely s nízkým příkonem, delší životností, vyšší svítivostí a především jako téměř širokospektrální zdroje napodobující denní sluneční svit. Jejich význam se tedy ještě úplně nevytratil.