Metalhalogenidové
Na vývojové řadě nejmladší zdroje světla tohoto typu. Jejich velkou předností je přijatelná barva bílého světla, která se přibližuje dennímu slunečnímu svitu. Zároveň jde o velmi výkonné osvětlení a těchto dvou vlastností se využívá ve velmi širokém spektru činností a míst.
Můžete se s nimi setkat takříkajíc denně, zvláště ve městech, kde se instalují na fotbalových, hokejových a atletických stadionech, v plaveckých bazénech, v nákupních centrech, na frekventovaných dopravních uzlech, na vlakových nádražích a na většině pracovišť dělnických profesí typu výrobních a montážních hal. Chladný odstín umělého světla metalhalogenidových výbojek podporuje aktivitu a pro práci, sport a cestování je ideální. Lze je také velmi dobře stmívat.
Sodíkové
Uvnitř skleněné baňky převažuje sodík, který vytváří velmi příjemný teplý oranžový nádech. Ten je ideální pro osazování lamp pouličního osvětlení v obytných zónách. Má nesporný pozitivní vliv na zdravý spánek, při této teplotě chromatičnosti (cca 3000 K) se totiž výrazně nesníží tvorba melatoninu a nenaruší se tím pádem přirozený denní rytmus. Bylo prokázáno, že chladné barvy veřejného osvětlení naopak způsobují problémy s nespavostí, s usínáním, zkracují čas potřebný k regeneraci a mohou vyústit až ve vážné zdravotní problémy.
Tyto zdroje jsou stále nejvýkonnější osvětlovací technikou a spolu s velmi dlouhou životností až 25 tisíc hodin a poměrně nízkou cenou a nízkými náklady na údržbu zaujímají dominantní postavení v osvětlování exteriérů, zejména v ulicích a podél silničních tahů.
Rtuťové
Kvůli obsahu jedovaté rtuti se jejich význam poněkud ztrácí, ovšem někteří výrobci opět uvedli na trh inovované modely s nízkým příkonem, delší životností, vyšší svítivostí a především jako téměř širokospektrální zdroje napodobující denní sluneční svit. Jejich význam se tedy ještě úplně nevytratil.