Nezařazené

Koupelny pro seniory

Hygiena je důležitá v každém věku. Na tom se nejspíše všichni shodneme. Tedy přinejmenším my, kdo musíme žít v blízkosti jiných lidí, kteří by nás neměli odpuzovat svou ušmudlaností, odérem, kožními problémy a třeba i zahmyzením, a které bychom pro změnu neměli odpuzovat ani my.
Hygiena je důležitá, ať už jsme starší či mladší. To máme přinejmenším ve svém podvědomí zafixováno všichni. Ovšem jinak už tomu může být s povědomím o tom, v jakém prostředí bychom se měli do čistého stavu uvádět.
hnědé dlaždice
Dokud jsme mladí, nijak zvlášť se nad tím nerozmýšlíme. Prostě je někde nějaká koupelna, v ní z něčeho do něčeho teče voda a to je v podstatě všechno, co nás zajímá. A když pak trochu zestárneme a jsme obklopeni rodinou, napadne nás asi i to, že je koupelnu třeba do jisté míry uzpůsobit našim malým dětem, protože ty jsou jak známo nezkušené, neopatrné, ba i divoké a snadno by se jim tam tak mohlo něco stát.

Ale jenom málokdy nás napadne, že svá specifika mají nebo by alespoň měly mít i koupelny pro seniory. I , lidičkové drazí!
Starší spoluobčané (pochopitelně nelze generalizovat, každý jsme jiný) mívají nejednou omezenou pohyblivost, jsou méně fyzicky zdatní, a proto je třeba takovou koupelnu poupravit právě úměrně jejich potřebám. Stejně jako je tomu třeba i u lidí sice mladších, ale rovněž v některých ohledech handicapovaných, jako jsou třeba lidé obézní.
moderní koupelna
Takové specifické koupelny by měly mít na žádoucích místech různé opěrky a madla, jež pomohou třeba ve chvíli, kdy má jeden vylézt z kluzké vany. Nebo lze takovou „nedostupnou“ vanu nahradit sprchovým koutem, jehož vanička je nižší a dá se tudíž snáze dostat jak do ní, tak i z ní; ovšem ani zde neuškodí nějaké to ergonomické madlo či sklopné sedadlo.
Jak vanička sprchy, tak i dlažba na podlaze koupelny by pak měla být nejlépe protiskluzová.Protože si jistě mnozí z vás dokážou představit, co dokáže udělat taková dlaždice v kombinaci s vodou. A starší člověk není žádný krasobruslař či hokejista obalený ze všech stran chrániči.
A problém se může skrývat i ve zdánlivě banální toaletě. Je-li tato nízko posazená, je pro staršího člověka nejednou obtížné se z ní zvednout, a proto ani zde není nějaké to madlo na škodu, má-li se tu člověk postavit sám, bez cizí pomoci.
kytka na vaně
A záchodové prkénko by mělo být to s pozvolným sklápěním. Protože když toto nečekaně spadne a člověk není dost ostražitý a hbitý, hned mohou být prsty zasažené ruky víte kde.
Doufám, že jste odpověděli, že v sádře a ne v něčem daleko nelibozvučnějším.