Dopřejte si ibiškový čaj

Znáte ibišek? Je to jedna z nejrozšířenějších pokojových rostlin, která za příhodných podmínek nádherně kvete. Pokud se vypravíte například na Kanárské ostrovy, ibišek je tam velmi oblíbenou rostlinou pro výsadbu živých plotů a takové kvetoucí oplocení je pro tamní objekty překrásnou výzdobou. Červená barva květů úžasně kontrastuje s tmavě zelenou barvou listů a pochopitelně také s bílými fasádami přízemních bungalovů.

ibiškový květ

Někteří z vás se mohou domnívat, že krásně kvetoucí subtropické a tropické rostliny obvykle bývají jedovaté, ale v případě ibišku tomu tak skutečně není. Nemusíte se jej vůbec obávat a můžete jej dokonce i konzumovat. A to pravidelně např. v podobě čaje.

Je lahodný přírodní i s medem

Ibišek je rostlina, která chutná i kočkám, a mohla by zachutnat i vám v podobě čaje. Můžete jej připravit jako neoslazený výluh, anebo si jej dosladit medem. Je to rozhodně lepší volba, než čaj klasický z čajových lístků, protože neobsahuje žádné toxické alkaloidy, tedy např. kofein (tein).

motýl na ibiškovém květu

Ibiškové čaje se již dlouhá léta využívají pro podporu trávení a vylučování moči, čímž se detoxikuje organismus. Mohly by se vám hodit nejen v období zdraví, ale například i při nemoci, kdy na vás „leze chřipka“. Ibišek je také dobrým zdrojem antioxidantů a mezi nimi zejména vitamínu C, takže nežli sáhnout po klasickém pytlíku s černým čajem, který následně osladíte cukrem a dochutíte citronem, zkuste to raději s listy či květy ibišku anebo s čajem šípkovým, případně s jejich vzájemnou kombinací. Prokážou vám v tomto ohledu mnohem lepší službu.

V některých zdrojích se můžete dočíst, že je možné kombinovat ibišek s meduňkou pro zklidnění organismu a pro podporu dobrého spánku, ovšem meduňku užívejte raději střídmě a nepříliš často. Meduňka obsahuje velmi mnoho látek, z nichž některé mohou vyvolat určité zažívací potíže či bolesti hlavy.