Plánujeme umístit fotovoltaiku na chalupě


Fotovoltaika je oblíbené téma dnešní doby. Již dávno neplatí, že jde o natolik drahá zařízení, že se je vůbec nevyplatí instalovat na rodinné domy, a že jde spíše o okrajovou záležitost, vhodnou leda tak pro nějaké úřady a instituce, sportoviště a podobná zařízení. S fotovoltaickými panely můžete vyrukovat i na vaši chalupu.

fotovoltaické panely

Chata pro celoroční bydlení

Máte-li zájem o fotovoltaiku v Olomouci sunus.cz, měli byste mít v první řadě jasno, co se týče jejího využívání, aby se vám co nejdříve zaplatila vstupní investice. Budete-li chtít na chatu jezdit pouze o víkendech, a to ještě ne pravidelně, nebude pro vás mít praktický význam nejen kvůli nízké frekvenci vašeho pobytu, ale i zřejmě proto, že tu nebudete mít ani automatickou pračku, ani další velkoodběrové spotřebiče. Pobyt na chatách o víkendech bývá spíše skromnější, co se týče využívání spotřebičů, a lidé mnoho času tráví na zahradě nebo v přírodě.

fotovoltaika na střeše

Něco jiného ovšem je, jestliže je vaším záměrem bydlet na chalupě natrvalo a upravit ji pro celoroční pobyt. Důkladně objekt zateplit, instalovat vhodný zdroj vytápění a fotovoltaiku využít nejen pro výrobu elektrické energie, ale i pro ohřev vody.

Kam panely umístit

Někteří z vás se mohou domnívat, že velmi záleží na tom, o jakou střešní krytinu se jedná, a jak velký má být úhel střechy pro uchycení fotovoltaických panelů, aby měla celá soustava požadovaný výkon. Ve skutečnosti toto nehraje žádnou roli, panely lze umístit i na plochou střechu pomocí speciálních držáků, které je nakloní do požadovaného úhlu.

Jedinou zásadní podmínkou je mít na zahradě vhodný prostor pro instalaci panelů, kam dopadá pokud možno po celý den sluneční záření. Teoreticky mohou být panely umístěné i na trávníku, anebo třeba na střeše garáže, na pergole či nějakém přístřešku. Podstatné pouze je, aby je stavba udržela, co se týče nosnosti.