Nezařazené

Pěstujte bylinky na zahradě, ale v květináči

Ne každý vlastník zahrady musí být nadšeným zahradníkem. Někomu vyhovuje pouze udržovaný trávník, jiný má kytky, kam se podíváte. V každém případě, když už jsme kouskem půdy obdařeni, měli bychom ji využít alespoň částečně. Nemusíte obdělávat desítky záhonů, ale zkuste popřemýšlet o tom, jestli si alespoň pro vylepšení jídelníčku nevypěstovat pár vlastních čerstvých bylinek. Bylinky jsou ve většině případů na pěstování jednoduché a vhodné i pro začátečníky.
sedm květináčů.jpg
Pokud si najdete ten správný druh, rozhodně nemáte co zkazit. Rostlinky můžete umístit rovnou do záhonu, ale vystačí si i s truhlíkem nebo prostorným květináčem. Pokud je chcete zasadit do nějaké netradiční nádoby, zvolte bez obav starý hrnec, smaltovanou mísu nebo nádobu z kameniny. Když olemujete levandulí venkovní posezení nebo terasu, která vám slouží k relaxaci, budete mile překvapeni levandulovou vůni, která vás za letních večerů obestře. Na chvíli si možná budete připadat jako v Provance a ještě potěšíte medonosný hmyz. Na údržbu levandule příliš úsilí vynaložit nemusíte. Po odkvětu ji stačí jen sestřihnout. Suché květy vám v domě ještě poslouží jako odpuzovač molů.
Stejně nenáročné jako pěstování levandule, je pěstování máty. Osvěžující bylinka, kterou můžete použít do různých studených koktejlů, ale i jako zajímavý doplněk dezertů. Mátu si můžete vybrat z několika druhů vůní a chuťových variací.
Máta ananasová, jahodová, citrónová, ale i čokoládová se může stát doplňkem vašeho jídelníčku. Nejaromatičtější a nejvíce svěží chuť má, ale klasická máta peprná.
květináče na byliny.jpg

Bylinky byste měli pěstovat na místě co nejvíce dostupném ke vchodu do domu nebo blízko terasy. Je to praktické, když potřebujete použít čerstvé bylinky do vaření, nemusíte se vydat přes celou zahradu. Nezapomeňte také na pažitku, petržel a bazalku, bez nich se při vaření neobejdete.